STANISLAV TOMÁŠEK – ODDĚLENÍ STRUNNÝCH NÁSTROJŮ V LETECH 1969 AŽ 1989
Plastický obraz vývoje brněnské houslové školy do roku 1969 zachytil Jan Vratislavský v rozhovoru s Františkem Kudláčkem, který byl publikován ve sborníku k 50. výročí trvání brněnské konzervatoře. Hodnotíme-li s odstupem …
Historie kontrabasových tříd
Prvním profesorem kontrabasu po založení brněnské konzervatoře byl Václav Bech (23. 10. 1877 – 7. 12. 1936). Hru na kontrabas vystudoval na pražské konzervatoři ve třídě prof.Františka Černého. Po angažmá ve Štýrském Hradci a České filharmonii působil jako člen orchestru a učitel …
Profesoři houslové hry na brněnské konzervatoři
Rudolf Reissig (1874 – 1939) Na pražské konzervatoři žák A. Bennewitze. Na brněnské konzervatoři učil v letech 1919 – 1920, poté přešel na konzervatoř pražskou. Žáci: F. Tříska, F. Krejčí …
Historie a současnost harfy
Historie Ctnostná žena a dobře naladěná harfa nesmí chybět v žádné domácnosti – tvrdili staří Irové. Několik tisíciletí před nimi si na harfy potrpěli staří Egypťané a prý umět zabrnkat na harfu patřilo k dobré výchově králů. Aspoň v dobách dávných …
Viola
Tento malebný název nese nástroj moudrý, laskavý, ušlechtilý, ve zvuku altově měkký, rozvážný, někdy rozpustilý, i když hráčsky ne zrovna pohodlný. Nástroj dříve opomíjený, nezasvěceným často neznámý. Aha, prostě velké housle! Jméno viola dávno …