Come & Play the Harp
sobota 7. 12. 2024 od 9.00, místnost č. 77
Autenticita hudebního projevu
– hudební Workshop s lektorkou Ludmilou Pavlovou, která se tímto tématem zabývá již mnoho let a vyučuje tento předmět na HAMU v Praze. Během Harfové soboty se zaměříme zvláště na otázky trémy, mentálního i fyzického uvolnění při hře a vliv těchto faktorů na interpretaci technicky náročných i nenáročných skladeb.
– WS bude rozdělen do několika částí a všichni účastníci se mohou aktivně zapojit do jednotlivých aktivit, cvičení apod.
– akce je určena pro studenty i pedagogy
– pro studenty bude vyhrazen čas, kdy mohou s lektorkou pracovat na kratší skladbě, při které se zaměří právě na výše zmíněná témata. Asistentkou pro harfisty bude Ivana Švestková.
– v poslední části workshopu bude čas vyhrazen speciálně pro pedagogy
Cena harfové soboty je 1000 Kč, účastníci obdrží potvrzení o absolvování kurzu a fakturu pro „šablony“ (OP JAK).
Na základě Vaší přihlášky Vám bude zaslán mailem daňový doklad k proplacení.
Hodinová dotace vzdělávacího programu DVPP včetně konzultací je 8 hodin.
Vaše dotazy zodpoví garantka:
MgA. Ivana Švestková
email: ivana.svestkova@konzervator.eu
O LEKTORCE
Ludmila Pavlová je česká houslistka, která vystupuje jak sólově, tak v komorních složeních, na domácí půdě i v zahraničí. Jejím mottem je láska a vášeň ve spojení s hudbou.
Ludmila je trojnásobnou vítězkou soutěže s mezinárodní účastí J. Muziky v Nové Pace. Ve svých 13 letech debutovala v pražském Rudolfinu s Josefem Sukem v rámci cyklu koncertů „Josef Suk uvádí mladé talenty“ a rok poté provedla Koncert pro housle a orchestr e-moll F. Mendelsohna-Bartholdy ve Spojených arabských emirátech. V r. 2014 byla na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích oceněna coby vítězka ročníku mistrovským nástrojem Petra Rácze a vystupovala na turné s mistrem Václavem Hudečkem. Jakožto stipendistka Dvořákovy společnosti v Londýně uskutečnila roku 2018 na mistrovských kurzech v Dartingtonu svůj debut ve Velké Británii s jednou z nejtěžších skladeb pro sólové housle – Poslední růží léta H. W. Ernsta. V roce 2018 se Ludmila stala absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže k poctě mistra Váši Příhody „Nové evropské talenty“ a laureátkou soutěže Bohuslava Martinů s cenou za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů a cenou Nadace Jaroslava a Zorky Zichových. V červnu 2019 vyhrála zlatou medaili s vysokým vyznamenáním na 4th Manhattan International Music Competition.
Ludmila se dlouhodobě zabývá problematikou uvolněnosti při hře na nástroj. Roku 2021 vyhrála v rámci svého doktorátu na Akademii múzických umění v Praze soutěž Grant Excellent, v rámci níž vedla roční výzkum na téma Relaxační techniky pro houslisty z psychologického, fyziologického a pedagogického hlediska a jejich následné využití v hudbě 20. a 21. století. Od roku 2023 vyučuje na Akademii múzických umění v Praze předmět Autenticita a pružnost v hudebním projevu.
Ludmila je zakladatelkou (2016) a uměleckou ředitelkou festivalu Podkrkonošské hudební léto a svou dramaturgií se snaží rozšiřovat obzory místních posluchačů a sjednotit netradiční nástrojové formace. Nejen pro tyto formace vznikají světové premiéry, kterých má Ludmila na svém kontě mnoho.
Od konce roku 2023 se stala koncertní mistryní Pražského komorního orchestru, kde od pultu houslí plní také funkci dirigentky, jelikož orchestr hraje bez dirigenta.
Ludmila hraje na historický nástroj, který dostala darem od vídeňského sponzora a nedávno s ním debutovala ve slavném Musikvereinu.

Doplňková akce v rámci harfového eventu Come & Play the Harp
Pátek 6.12.2024, 19:30 Besední dům
Workshop “Kontrasty”
– italská trojřadá harfa & španělská křížová harfa & elektrická háčková harfa
– koncert, historie, zajímavosti, diskuze
– Díky Janě Janků si budete moci poslechnout historické harfy – italskou trojřadou (arpa doppia) a španělskou křížovou (arpa de dos ordenes). Uslyšíte, jak zní hra na střevové struny. Mezi skladbami se také dozvíte něco o historii těchto harf a poznáte, že barokní improvizace se hodí pro každého hráče.
– Kateryna Holub ve své části představí elektrickou háčkovou harfu, zahraje několik rozdílných skladeb a v průvodním slovu zmíní spoustu zajímavostí o historii a využití tohoto nástroje.
