DVPP – bicí nástroje

Vážení kolegové, vážené kolegyně,
pro školní rok 2024/25 nabízíme dva vzdělávací programy pro učitele hry na bicí nástroje.

Časová dotace každého programu/cyklu je 8 vyučovacích hodin (2x 4 hodiny).

Cena každého cyklu je 2900,-Kč.
Cena jednotlivé soboty je 1600,-Kč.
Na základě Vaší přihlášky Vám bude zaslán v září 2024 daňový doklad k proplacení.

Vaše dotazy zodpoví garant:
Mgr. Ctibor Bártek
mobil: 604 664 835
email: ctibor.bartek@konzervator.eu

1. Soboty bicích nástrojů 2024/25 Kurz č. 1Program přednášek Sobot bicích nástrojů probíhá v čase 9.30 – 14.30 s polední přestávkou na oběd.

sobota 12. října 2024

místnost č. 5
Sergej Grigorenko (Zuš Jabloňová, Liberec)
Výuka komorní hry na ZUŠ pro začátečníky i pokročilé
Metodika výuky souborové hry na melodické bicí nástroje – podrobný přehled přístupů a metodik pro efektivní výuku. Seznámení s možnostmi jednotlivých nástrojů v souborové hře – praktické rady, jak nejlépe využít různé nástroje v souboru. Praktické ukázky jednoduchých skladeb – inspirativní příklady a demonstrace skladeb, které lze snadno implementovat do výuky.

sobota 2. listopadu 2024

místnost č. 5
MgA. Martin Švec  (Konzervatoř Brno)
Elektronické bicí nástroje
Seznámení s historií vzniku elektronických bicích nástrojů ve 20. století – od prvního bicího automatu, přes analogové bicí Syndrum a Synare, až k „sampling padům“, melodickým bicím kontolérům a jejich využití ve spojení s looperem. Praktická ukázka práce s melodickým kontrolérem Xylosynth spolu s DAW softwarem pro virtuální nástroje. Základní technika smyčkování. Bicí automat, jako specifický bicí nástroj, na kterém programujeme rytmické struktury s pomocí sekvenceru – vizualizace pravidelného dělení rytmických hodnot a tvorba základních doprovodů. Problematika hry na elektronickou bicí soupravu, vnímání intenzity hlasitosti vůči správné technice hry.

2. Soboty bicích nástrojů 2024/25 Kurz č. 2Program přednášek Sobot bicích nástrojů probíhá v čase 9.30 – 14.30 s polední přestávkou na oběd.

sobota 18. ledna 2025

místnost č. 5
MgA Marek Urbánek  (Hamu Praha)
Bicí souprava
Bicí souprava – historické okénko. Jazz – jeho vývoj a simultánní vývoj doprovodu na bicí soupravu. Rozbor Jazzového doprovodu. Co je v popředí, co naopak v pozadí. Hraní s nahrávkami – seznámení se s růzmými typy frázování ride patternu u ikonických bubeníků. John Riley – Art Of Drumming – na co se zapomíná a co je ten hlavní stavební kámen – doprovod. Rudimenty – Charley Wilcoxon – dynamika a důležitost tohoto materiálu. Případné ukázky jak pracuji s ostináty a k nim například Stick Control a nebo systémy Syncopation v případě zájmu. Poslech hudby u dnešní mladé generace. Problém streamovacích platforem. Jak fungují doporučování. Apelovat na nás všechny učitele, abychom přivedli opět mladou generaci k poslechu celistvých alb. Co všechno obnáší nahrát vlastní album a veškeré postřehy z praxe (za posledních 10 let natočených cca 30 alb).

sobota 22. března 2025

místnost č. 5
Mgr. Ctibor Bártek (Konzervatoř Brno)
Od teorie k praxi (malý buben a bicí souprava). Tentokrát s sebou můžete vzít i své žáky
(1 učitel+ 1 žák)
Většina pedagogů hry na bicí nástroje už nejspíš ví, jaké existují způsoby držení paliček, jaké jsou druhy úhozů, víření, základních rudimentů, jak nacvičit rytmickou stupnici, atd. Podobně je to jistě i s technikami hry nohou. Ale dokážeme to správně předat svým žákům? Tato sobota nabídne stručné shrnutí základních technik hry na malý buben a na základní bicí soupravu (m. buben, v. buben, hi-hat, ride činel). Každý přihlášený pedagog dostane cca 1 měsíc před kurzem několika taktové cvičení, které připraví se svým žákem, který pak bude v ideálním případě, pokud bude mít zájem, na kurzu přítomen (není to nutnou podmínkou). Společně pak každé cvičení krátce projdeme, rozebereme, upřesníme detaily a popereme se s konkrétními problémy, které se při nácviku objevily. Cílem je získat díky praktickým ukázkám a vzájemné interakci maximum informací, formulací a konkrétních rad pro vlastní výuku.

Přesunout se na začátek