Domácí válka

Franz Schubert

DOMÁCÍ VÁLKA

Rodinná cyklo-opera

Jak dopadne vzpoura “cyklistických vdov“ proti firemní filosofii autoritativního Leoše, který posiluje týmového ducha kolektivu i o víkendech náročnými cyklo-výpravami? Ustojí vztah Leošovy dcery Aleny s Edou napětí mezi oběma válečnými tábory? Svou soukromou „domácí válku“ si každý musí vybojovat sám, někdy se ale ukáže, že právě kapitulace je tím nevětším vítězstvím. 

Českou premiéru méně známé komické zpěvohry Franze Schuberta Domácí Válka (Der Häusliche Krieg) připravujeme v našem operním studiu ve spolupráci se školním symfonickým orchestrem. Opera bude nastudována v novém českém přebásnění a do jevištního ztvárnění se zapojí téměř celé pěvecké oddělení. 

České libreto: Michal Stránský

Dirigent: Tomáš Krejčí

Hudební nastudování: Tomáš Krejčí, Stanislav Kummer, Jarmila Ištvanová, Zdeněk Brož

Choreografie: Ladislava Košíková

Režie a scénografie: Miroslav Ondra a Tomáš Studený

Osoby a obsazení:

Barbora                                 Tereza Frgalová, Kristýna Ševčíková

Leoš (její muž a šéf firmy)       Vladimír Jindra, Tomáš Chloupek

Alena (jejich dcera)                 Kateřina Řezáčová, Kateřina Reichová

Eda (její kluk)                         Lubomír Chlup, Tadeáš Janošek,

Helena                                   Veronika Zaplatilová, Marie Rosová, Eliška Rejmanová

Karel                                     Miloš Kotlán

Další pracovníci firmy:          Pavel Janečka, Tomáš Pohl

Jejich partnerky:                   
Markéta Floderová, Marie Halíková, Hana Kuželová, Alexandra Vostrejžová,
Tereza Hromádková, Bohuslava Jelínková, Kateřina Jurečková, Veronika Jurníčková,
Lucie Mužíková, Tereza Smejkalová, Barbora Kotolová

Premiéra:  4. 11. 2016 v 19.00, Dělnický dům Židenice

reprízy:   6. 11., 8. 11. a  9. 11. v 19.00, Dělnický dům Židenice

Komedie volně čerpá z Aristofanovy Lysistraty, v níž ženy na protest proti věčnému válčení odepřou mužům manželské radosti. V české verzi opery scénáristy Michala Stránského ale nepředstavuje pánská sekce antické válečníky, ani rytíře ve zbroji, ale kolektiv malé rodinné firmy. Paralelou někdejšího dobývání s mečem v ruce, je tu však jiná, docela současná demonstrace mužského ega.  Šéf firmy Leoš o víkendech nutí v rámci team-buildingu jezdit všechny ostatní zaměstnance na náročné cyklistické túry. Těmito utužovacími aktivitami ale poněkud trpí atmosféra u domácích krbů, a tak se ženy jednoho dne rozhodnou postavit na odpor. Pod vedením Barbory, Leošovy manželky, se chystají nasadit své nejsilnější zbraně, jenže jejich plány náhodou vyslechne Eda, který tajně chodí s Alenou, dcerou Leoše a Barbory, a vyzradí je chlapům z firmy. Po nějaké době čekání, kdo to déle vydrží, se ale nakonec prolomí ledy a ukáže se, že někdy je právě kapitulace tím nejcennějším vítězstvím.

Operní studio Konzervatoře Brno na sebe v minulých letech upozornilo několika zajímavými inscenacemi, naposledy to bylo např. pásmo z Fibichových melodramů a Martinů kantát pod názvem Kytice „Z kvítí vonného i býlí hořkého…“. Letošní inscenace nabídne pro změnu více humoru a nadsázky a dokáže posluchačům, že Franz Schubert, je jako operní autor opomíjen zcela neprávem, a že dovede velice podmanivě hudebně stavět situace i vykreslovat charaktery. 

…………

Přesunout se na začátek