Operní studio
připravujeme

Zveme všechny přátele opery a naší školy na novou inscenaci Operního studia Konzervatoře.

Byt, či nebít?

Komická opera na podkladě opery Pytlák aneb Hlas přírody 
(Der Wildschütz oder Die Stimme der Natur) 

Konzervatoř Brno – Operní studio Konzervatoře Brno – Symfonický orchestr Konzervatoře Brno 

Premiéra

9. listopadu 2023 v 19:00 hod. v divadle Barka  

Reprízy

10.11.,12.11.,13.11. v 19:00 hod. v divadle Barka  

Autor hudby: Albert Lortzing (premiéra v Lipsku 31.12. 1842) 
Hudební nastudování: Katarína Duchoňová, Tomáš Krejčí
Korepetice: Katarína Duchoňová, Jarmila Ištvánová, Tomáš Krejčí 
Námět: Hana Kovaříková
Autor libreta: Michal Stránský
Dirigent: Tomáš Krejčí 
Dirigent orchestru: Stanislav Kummer 
Choreografie: Ladislava Košíková 
Režie: Alexandra Bolfová 
Kostýmy: Kristián Marcel Jedelský  
Grafika: Simona Augustín
Produkce: Ivana Solmošiová  

Obsazení:

Jožan – Filip Bula / Adam Šedivý  
Karel – Šimon Beneš / Jakub Rohoška / Aleš Musil 
Filka – Markéta Jasvecová / Edita Košnárová / Natálie Šerá / Anežka Šmerdová 
Monika – Marie Bednářová / Ema Hradilová / Ivana Solmošiová 
Giorgio – Kristián Marcel Jedelský / Jan Jukl  
Renča  – Sabina Dospělová / Helena Škárová / Eliška Tesařová  
Sousedé – studenti/studentky a absolventi/absolventky oddělení sólového zpěvu Konzervatoře Brno 

Hraje Symfonický orchestr Konzervatoře Brno (um. vedení Stanislav Kummer). 

Anotace 

Moderní zpracování komické opery zasazené do období 21. století tematizuje, jak staré a dávno zašlé křivdy dokážou ovlivnit mezilidské vztahy a následně i budoucnost člověka. A to všechno kvůli jednomu bytu. A jakému – obývák jako sál, koupelna i s bidetem… Bývalí přátelé Karel a Jožan se po letech setkávají v Karlově bytě, který Karel společně se svojí přítelkyní Monikou prodává. Jožan se svojí snoubenkou Filkou chtějí byt koupit. Karel netuší, komu byt prodává, Jožan netuší, od koho byt kupuje. Jak ale dopadne setkání přátel po letech? Postupně se rozkrývají okolnosti, za jakých se v minulosti tito dva, dnes již bývalí, přátelé rozešli – a v dobrém to rozhodně nebylo. Rozjíždí se řetěz lží a zápletek, které budou mít, doufejme, šťastný konec. A co na to všechno říká osud v podobě všetečných sousedů, obyvatel domu, ve kterém se byt nachází? Nestačí se divit.  
Opera Byt, či nebít? je novým společným projektem Operního studia a Symfonického orchestru Konzervatoře Brno. Je prostoupena situačním humorem, svéráznými typy postav a kritickým nadhledem.   

Karel a Jožan jsou bývalí přátelé, tak bývalí, že už nemůžou být bývalejší. Náhoda je po letech opět spojí dohromady. Jožan  společně se svou přítelkyní Filkou odjíždí do okresního města (možná je to Brno), aby se podívali na byt, který chce Jožan pro oba koupit. V tom samém momentu Karel se svojí přítelkyní Monikou a nejlepším kamarádem Giorgem (který Moniku miluje a už se to ani nesnaží skrývat) balí poslední krabice ve svém starém bytě, který by měli za pár dní předat novým majitelům. Ještě toho rána přijde cestou do nového bytu Jožanovi esemeska z realitní kanceláře, že jejich žádost o půjčku, a tedy i koupě bytu byla zamítnuta. Jožan však na sobě nedá nic znát a předstírá, že se nic neděje a že byt bude jejich.  

V kavárně nedaleko bytu potkává Jožan s Filkou Jožanovu spolužačku ze střední školy, Renču. Ta pracuje jako servírka v kavárně, aktuálně moc neví, co se životem, a práce v kavárně ji také zrovna nenaplňuje. Poté co se občerství kávou, vymyslí si Filka, že se ještě musí do bytu vrátit pro náušnici, kterou tam údajně ztratila.  

Náhoda vstoupí do hry poprvé a Jožan se s Karlem potká v bytě, jejich setkání vyeskaluje v hádku. Karel odmítá Jožanovi byt prodat. Jožan ale byt potřebuje, a tak prosí Renču, aby předstírala, že je realitní makléřka, která má přede všemi potvrdit, že koupě bytu již proběhla a že byt je Jožanův. Místo toho se mezi řečí dozvídáme pravý důvod Karlovy a Jožanovy rozepře – je jím prohraná partie šipek, které tito dva hráli kdysi v minulosti o jakousi neznámou ženu. Pro to má pochopení především Giorgio, rodilý svůdce osamělých žen. 

Když se o šipkách a “trofeji”  dozví Karlova žena Monika, je oheň na střeše. A to nejlepší má teprve přijít. Karel se také dozvídá, že Jožan lže ohledně koupě bytu. To je definitivní konec, Jožan je u Karla v nemilosti. Všechny snahy o smíření těchto dvou končí neúspěchem. Situaci vyřeší až další náhoda v podobě esemesky, kterou Jožan obdrží od realitní kanceláře a ve které se mu omlouvají, že se spletli a zamítnutí koupě bytu se týká někoho úplně jiného. Za pomoci všudypřítomných sousedů a sousedek se chystá smír.  Ale opravdu se všem podaří zahodit staré křivdy a začít od začátku s čistým štítem? 

Přesunout se na začátek